poniedziałek, 17 czerwiec 2024 YouTUBE Gmina Męcinka Facebook Gmina Męcinka Fundusze Europejskie Wymiana pieców w Gminie Męcinka
 • Ojry Bis
 • Piotrowiczanki
 • Perły z Przybyłowic
 • Chrośliczanie
 • Rusałki z Pomocnego

Ojry Bis

Zespół ludową działalność estradową rozpoczął już w latach 60. Pierwszym występem grupy było wesele wiejskie. Od początku działalności ( z kilkoletnią przerwą ) po dzień dzisiejszy uświetnia swoją obecnością liczne imprezy kulturalne zarówno gminy Męcinka, jak i powiatu jaworskiego.  Zespół ludowy  reprezentuje gminę w całej Polsce i był wielokrotnie nagradzany oraz wyróżniany w przeglądach i występach artystycznych

Piotrowiczanki

Zespół „Piotrowiczanki” działalność rozpoczął w latach 70. Jednak w latach 90 zaprzestał występowo.

W 2005 r. odrodził się i zaczął działać na terenie gminy reprezentując ją na różnych festiwalach:

 • 2008 r. i 2009 r. dwukrotnie III miejsce i brązową bułkę targową na Międzynarodowych Targach Chleba w Jaworze. Festiwal folkloru „od ziarenka do bochenka”
 • 2009 r.-2013 r. udział o przeglądzie kapel i śpiewaków ludowych „Klepisko” w Guzicach.
 • 2011 r. – III miejsce w Dolnośląskim Festiwalu Przyśpiewek Wiejskich w Szczytnej
 • 2014 r. – udział w Festiwalu Polskiej Piosenki Patriotycznej w Lubinie
 • 2014 r. – V miejsce w Przeglądzie Zespołów Ludowych o puchar prezydenta miasta Lubina
 • udział w jarmarkach Wielkanocnych i Bożonarodzeniowych Krzewimy kulturę ludową w gminie Męcinka i okolicznych gminach. Bierzemy udział w przeglądach Kolęd i pastorałek
 • dożynkach gminnych i powiatowych

W swojej miejscowości Piotrowice występujemy podczas dożynek, święcie pieczonego ziemniaka, dnia kobiet oraz śpiewaniu kolęd i pieśni patriotycznych w Kościele.

 

Perły z Przybyłowic

Zespól "Perła"istnieje od 2006 r i liczy 16 członków. Wykonuje piosenki ludowe, biesiadne, patriotyczne. Corocznie w okresie Bożego Narodzenia, przygotowuje "Jasełka" wystawiając je w kościołach i świetlicach wiejskich. Perła bierze aktywny udział w festiwalach i przeglądach zespołów ludowych, w imprezach okolicznościowych organizowanych we własnej gminie i gminach sąsiednich.

Zespół może pochwalić się:

 • Złotą i Srebrną Bułką Targową zdobytymi na Targach Chleba w Jaworze 
 • II miejsce na Festiwalu w Piotrowicach k/Chojnowa
 • I miejsce i nagrodę Ministra Rolnictwa na Festiwalu Przyśpiewek Wiejskich w Szczytnej
 • wyróżnienie na Festiwalu w Świeradowie Zdroju i Lubaniu

oraz wiele,wiele nagród i wyróżnień.

Perła zajmuje się również rękodziełem i bierze udział w Jarmarkach Świątecznych. Zespół wystąpił na Festiwalu Dolnego Śląska w Operze Wrocławskiej. Wystąpił gościnnie na Bawarii, został również zaproszony na trzydniowy pobyt w Norymbergii, dokąd pojechał z własnoręcznie wykonanym wieńcem dożynkowym dla Polskiej Misji Katolckiej. Z okazji 10 rocznicy istnienia zespół nagrał w Studio Radia Wrocław własną płytę.

www.perlazprzybylowic.pl

Chrośliczanie

W 2010 r. dokładnie pięć lat temu w Chroślicach, zebrała się grupa ludzi, którzy "lubią ludowe", a po piętnastu latach przerwy na scenach kultury ludowej wieś postanowiła przypomnieć swoje tradycje śpiewania, a także ośpiewywania poprzez przyśpiewki okolicznościowe które dobrze pamiętają, ówcześni członkowie zespołu.

Początkowo to były spotkania rodzinne, na które przychodziła cała wieś. Nie mieli świetlicy, więc zbierali się w szkole. Była grupa pań, które prezentowały zabawne skecze, inni śpiewali, ale wszyscy świetnie się bawili. chodziło o to,żeby się naśmiać i pocieszyć, zapomnieć o troskach. Ich pierwsze stroje to "Princeski", a występy to uroczystości dożynkowe.

Dziś w Chroślicach jest ładna świetlica gdzie się spotykają, maja próby śpiewają, tańczą oraz przygotowywują się do występów, a jest ich sporo w 2015 r. zespół występował 22 razy.

W zespole śpiewa 16 osób. Grupa wielopokoleniowa, rodzinna, której kierownikiem jest sołtys wsi. Jak mówią, ich cechą charakterystyczną jest nawiązywanie do tradycji rodziców i dziadków, ale też energia, żywiołowość i taniec na scenie. niektóre z najważniejszych zdobyczy: 1. miejsce na festiwalu folkloru "FOLKart" w Lubaniu, 1. miejsce na przeglądzie zespołów ludowych o puchar prezydenta miasta Lubina w Lubinie, występ na międzynarodowym przeglądzie folklorystycznym w Strzegomiu

Rusałki z Pomocnego

„Rusałki spod Czartowskiej Skałki”

Na terenie parku krajobrazowego Chełmy,
U podnóża Czartowskiej Skałki,
Mieszka ludowy zespół co się zwie Rusałki.
Matkę naturę kochają,
Tylko w len się ubierają.
Do wszystkich pomocną dłoń wyciągają
Bo w pięknej wsi Pomocne mieszkają.
Dary natury wykorzystują
Z traw, kwiatów piękne arcydzieła wykonują.
Chcesz upięknić swój dom
To do Rusałek dzwoń.
Od ręki zrobią
Twój dom ozdobią.
Mocne głosy mają,
Teledyski nagrywają.
Jeżeli życzenie masz
To zaproś Nas.

Telefon kontaktowy: 607-504-104, 517-138-128, 512-169-572
https://www.youtube.com/watch?v=0m1pxFZ6KOQ

protal epuap gov pl - Załatw sprawę przez internet
Inicjatywa obywatel.gov.pl
niewerbalna
PUP w Jaworze

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. - link
Regionalny System Ostrzegania RSO
System Informacji Przestrzennej
 
Budowlane ABC Poradnik
mikroporady
Link - INTERNET.GOV.PL

EFS Żłobek w Męcince

park chelmy
pz szlak
lgd partnerstwokaczawskie