środa, 01 maj 2024 YouTUBE Gmina Męcinka Facebook Gmina Męcinka Fundusze Europejskie Wymiana pieców w Gminie Męcinka

O poszukiwaczach skarbów z Gminy Męcinka
1 czerwca br. rozpoczął się projekt „Geocaching lokalnie” dofinansowany ze środków Gminy Męcinka oraz Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, a realizowany do końca 2014 r. przez „Stowarzyszenie Patria Nostra” także we współpracy z Gminą Męcinka na jej terenie z udziałem 16 osób powyżej 13 roku życia.

Głównym celem projektu jest przyczynienie się do wzrostu aktywności obywateli na rzecz swojej społeczności lokalnej z terenu Gminy Męcinka poprzez zwiększenie ich wiedzy nt. regionu oraz wykorzystanie geocachingu jako metody zaktywizowania społeczności lokalnej do działania. W ramach projektu zostanie założone międzypokoleniowe koło geocachingu – Geokoło, które będzie zajmowało się odnajdowaniem skrytek, tworzeniem, rejestrowaniem i serwisem różnorodnych skrytek, kreowaniem przedmiotów podróżnych, wyznaczaniem zadań dla przedmiotów podróżnych, kreowaniem i umieszczaniem geocoinów. Koło będą prowadzić animatorzy geocachingu. Podczas trwania projektu zostanie przygotowany przez członków Geokoła tzw. event, czyli wydarzenie lokalne w kontekście geocachingu w społeczności lokalnej z wykorzystaniem opracowanych skrytek w ramach działalności Geokoła.

To, czym jest geocaching, zostało dokładnie wyjaśnione w artykule autorstwa Jarosława Witkowskiego” Geocaching – co to takiego”, który ukazał się w nr 29 „Nowej Gazety Jaworskiej” z dnia 16 lipca br. Dla przypomnienia w największym skrócie – geocaching to zabawa w poszukiwanie ukrytych w terenie skrytek nazywanych „geocache”, odkrywanie ciekawych miejsc, a następnie dzielenie się swoimi wrażeniami w Internecie.

W odniesieniu do działań projektu „Geocaching lokalnie” w lipcu odbył się dwu-dniowy wyjazd do Szklarskiej Poręby mający na celu integrację uczestników, jak również poznanie w praktyce zasad panujących w geocachingu. W projekcie biorą udział mieszkańcy gminy Męcinka, a w szczególności osoby zamieszkujące miejscowości Pomocne, Muchów i Chełmiec. W pierwszym dniu wyjazdowych warsztatów integracyjnych poprzez szereg przygotowanych przez prowadzącego zabaw i gier uczestnicy mieli doskonałą sposobność, aby lepiej się poznać i zintegrować jako zespół Geokoła. Ponadto integracji i wzajemnemu poznaniu sprzyjały przygotowane przez trenera zadania związane już z geocachiniem. I tak uczestnicy zapoznali się z zasadami panującymi w geocachingu, jak również mieli okazję posmakować w praktyce, na czym polega ta zabawa. Prowadzący szkolenie – Rafał Plezia - przygotował 12 skrytek na terenie obszaru wokół hotelu, w którym uczestnicy byli zakwaterowani, a następnie uczestnicy projektu - podzieleni na drużyny i wyposażeni w odbiornik GPS - mieli w jak najkrótszym czasie je odnaleźć. Jednak prawdziwy smak przygody czekał wszystkich drugiego dnia pobytu. Po śniadaniu wszyscy wyruszyli na poszukiwanie prawdziwych „skarbów” rozmieszczonych na północnych obrzeżach Szklarskiej Poręby, a dokładniej części trasy, która została wytyczona dzięki projektowi „Geocaching Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej” (GDKJ). Uczestnicy biorący udział w wyjeździe integracyjnym zostali podzieleni na kilka grup, które zostały wyposażone w odbiorniki GPS, a następnie, znając nazwy poszczególnych skrytek, mieli je samodzielnie odnaleźć. Wielokilometrowa trasa rozciągająca się od stacji kolejowej Szklarska Poręba Dolna do Podpartej Skały (okolice Zakrętu Śmierci) obfitowała w wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć min. Zbójeckie Skały, dawniej znane były jako doskonały punkt widokowy, z którego rozpościerała się jedna z najlepszych w okolicy panoram Karkonoszy, czy też okolice dawnych sztolni pirytu, do których nadal można wejść. Po trudach każdego dnia na wszystkich uczestników czekał hotelowy basen, który był chętnie wykorzystywany.

Warto zaznaczyć, że dzięki projektowi „Geocaching lokalnie” powstaną 2 ścieżki edukacyjne geocachingowe, by jeszcze bardziej zachęcić „poszukiwaczy skarbów” do odwiedzenia ciekawych miejsc, których w Gminie Męcinka przecież nie brakuje.

Wszystkich geocacherów z terenu Gminy Męcinka chętnych do podzielenia się swoimi uwagami lub propozycjami oraz osoby zainteresowane geocachingiem z terenu Gminy Męcinka zapraszamy do kontaktu z koordynatorem projektu Ewą Pańczak (adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Zapraszamy także do śledzenia strony WWW Gminy Męcinka, na której będą na bieżąco zamieszczane informacje o działaniach w projekcie.

Daniel Pańczak

Projekt „Geocaching lokalnie” jest dofinansowany ze środków Gminy Męcinka oraz Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

 

protal epuap gov pl - Załatw sprawę przez internet
Inicjatywa obywatel.gov.pl
niewerbalna
PUP w Jaworze

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. - link
Regionalny System Ostrzegania RSO
System Informacji Przestrzennej
 
Budowlane ABC Poradnik
mikroporady
Link - INTERNET.GOV.PL

EFS Żłobek w Męcince

park chelmy
pz szlak
lgd partnerstwokaczawskie