sobota, 20 kwiecień 2024 YouTUBE Gmina Męcinka Facebook Gmina Męcinka Fundusze Europejskie Wymiana pieców w Gminie Męcinka

Poszukiwacze Skarbów - ciąg dalszyDaniel Pańczak

Za nami kolejne miesiące projektu „Geocaching lokalnie” realizowanego ze środków Gminy Męcinka oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich przez „Stowarzyszenie Patria Nostra” we współpracy z Gminą Męcinka. Projekt realizowany na terenie Gminy Męcinka m.in. w miejscowości Pomocne dla 16 osób powyżej 13 roku życia.

Po lipcowym wyjeździe integracyjnym do Szklarskiej Poręby nadszedł czas na wytężoną pracę. Uczestnicy projektu zawiązali koło geocachingowe pod nazwą SPN Team (skrót pochodzi od nazwy "Stowarzyszenia Patria Nostra"), którego głównym zadaniem jest stworzenie skrytek w ramach dwóch ścieżek edukacyjnych, tj. Geocaching Wokół Czartowskiej Skały – Szlak Północny i Szlak Południowy, by jeszcze bardziej zachęcić „poszukiwaczy skarbów” do odwiedzenia ciekawych miejsc, których w Gminie Męcinka przecież nie brakuje. Oba Szlaki rozpoczynają się w Chełmcu, Szlak Północny biegnie okolicami Górzca przez Pomocne do Kondratowa a Południowy wzdłuż trasy Chełmiec – Muchów. Wzdłuż obu tras będzie umieszczonych minimum 30 skrytek, które będzie można namierzyć dzięki odbiornikowi GPS i zalogowaniu się na stronę www.geocaching.com.

Głównym celem powstania ścieżki edukacyjnej Geocaching Wokół Czartowskiej Skały oprócz dostarczeniu dobrej zabawy dla geokeszerów jest wypromowanie bogactwa przyrodniczego terenów wokół Czartowskiej Skały w Polsce i poza granicami naszego kraju, a także bogactwa geograficznego i kulturowego tej części Pogórza. Zadanie nie jest łatwe, ponieważ nie wystarczy wziąć pudełko i schować byle gdzie, ale żeby zabawa była atrakcyjna i aby turyści – geokeszerzy - zechcieli do nas przyjeżdżać, należy mocno się napracować nad ukryciem skrytki. W pierwszej kolejności należy wytypować miejsce , które jest warte odwiedzenia, ciekawie opisać tak, aby zachęcić do przyjazdu innych geokeszerów, następnie skrytke należy tak schować, aby jak najtrudniej można ją było znaleźć. Zwieńczeniem i ukoronowaniem całej pracy nad ukryciem skrytki jest wystawienie dobrej recenzji po odnalezieniu takiej skrytki. Dobra recenzja przyczynia się do tego, że inni geokeszerzy chcą również odnaleźć tą skrytkę, a co za tym idzie - odwiedzić nasze strony.

Niestety zdarza się również tak, iż skrytka zostaje skradziona i tutaj mały apel. Jeśli znajdziemy małe opakowanie z notesem, ołówkiem i paroma drobnymi rzeczami z naklejoną informacją, że jest to skrytka, która bierze udział w międzynarodowej grze, zostawmy ją w miejscu, w którym została znaleziona. Uczestnicy projektu oprócz zakładania skrytek biorą także udział w spotkaniach i wyjazdach szkoleniowych. Między innymi 15 listopada br. odbył się wyjazd do Lubiąża, w którym odbył się event Galeria Geocoinów (geocoin to przedmiot posiadający numer, dzięki któremu można śledzić jego trasę na geocaching.com, ponadto geocoiny można kolekcjonować, wymieniać i przenosić od skrytki do skrytki). Podczas tego wydarzenia uczestnicy mogli zwiedzić bezpłatnie Klasztor Cysterski, jak również odnaleźć nowe skrytki (tzw. eventowe), które specjalnie na ten dzień zostały założone, a także stworzyć swojego geocoina z gliny. W spotkaniu wzięło kilkadziesiąt osób z całej Polski, jak również z Czech.

W Pomocnem 6 grudnia między godziną 10.00 a 14.00 również odbyło się takie spotkanie geokeszerów, jak również wszystkich osób, które zechcą więcej się dowiedzieć na ten temat, czym jest geocaching. W programie eventu Mikołajki w Krainie Wygasłych Wulkanów, oprócz oczywiście nowych skrytek, które będzie trzeba odnaleźć, odbyły się m.in. wykład na temat geocachingu, zabawy dla dzieci, ognisko i niespodzianki.
Więcej informacji o evencie i projekcie na profilu "Stowarzyszenia Patria Nostra" na Facebooku.

Na koniec w imieniu Geokoła SPN Team kieruję serdeczne podziękowania dla instytucji, które przekazały naszej grupie SPN Team m.in. materiały promocyjne, mapy, gadżety, które mogliśmy umieścić w naszych skrytkach, a mianowicie Urzędowi Gminy Męcinka, Lokalnej Grupie Działania Pogórza Kaczawskiego, Urzędowi Miasta w Jaworze, Starostwu Powiatowemu w Jaworze, Parafii Pomocne – ks. Markowi Lachowi, Gminnemu Centrum Informacji Turystycznej w Jaworze oraz Bankowi BGŻ w Jaworze.

Do odwiedzania skrytek w ramach GWCS Pd i GWCS Pn serdecznie zapraszamy!

Poszukiwacze Skarbów - ciąg dalszy

protal epuap gov pl - Załatw sprawę przez internet
Inicjatywa obywatel.gov.pl
niewerbalna
PUP w Jaworze

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. - link
Regionalny System Ostrzegania RSO
System Informacji Przestrzennej
 
Budowlane ABC Poradnik
mikroporady
Link - INTERNET.GOV.PL

EFS Żłobek w Męcince

park chelmy
pz szlak
lgd partnerstwokaczawskie